Pro ověřený snímek katastrální mapy už občané nebudou muset chodit na konkrétní katastr nemovitostí na základě své místní příslušnosti. Od 6. srpna 2015 ho nově získají i na kterémkoliv ze 7 144 kontaktních míst veřejné správy Czech POINT v Česku i zahraničí.
Samotný výpis z katastru nemovitostí je na Czech POINTu druhým nejžádanějším výpisem po výpisu z rejstříku trestů. Dosud si pro výpis z katastru nemovitostí přišlo na 2 miliony 872 tisíc lidí, ročně jich je řádově cca 400 tisíc. Nově kromě toho získá zájemce i ověřený snímek katastrální mapy. O ten může požádat kdokoliv, aniž by měl k danému území vlastnický vztah. "Dokument je důležitý např. pro oceňování nemovitostí nebo některé druhy stavebního řízení. Výpis bude mít formát A4 a bude stát 100 Kč. Je pro nás zásadní neustále rozšiřovat množství služeb Czech POINTů, kde už lidé získají např. ověřený výpis z rejstříku trestů, živnostenského rejstříku nebo výpis z bodového hodnocení řidiče. Více než 7 tisíc kontaktních míst na obecních úřadech, poštách, u notářů i na zastupitelských úřadech v zahraničí tak umožňuje zájemcům získat stále větší množství výpisů na jednom místě," uvedl Jaroslav Strouhal, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií.
Pro získání ověřeného snímku potřebuje žadatel znát identifikaci oblasti, která bude na snímku zobrazena. Tou jsou parcelní číslo a příslušné katastrální území nebo přesná adresa daného objektu. I v tomto případě platí, že obsluha přepážek klientům s nalezením příslušného snímku pomůže a před vyhotovením jim dá výpis k nahlédnutí.
Czech POINT neboli Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál je projektem, který od roku 2007 redukuje do té doby přílišnou byrokracii ve vztahu občan – veřejná správa. Zatímco dříve musel klient často navštívit několik úřadů k vyřízení jedné žádosti, Czech POINT umožňuje komunikovat se státem prostřednictvím jednoho místa. Na Czech POINTu např. občan získá ověřené výpisy z rejstříku trestů, výpis z bodového hodnocení řidiče nebo si na přepážce může zřídit datovou schránku.
Cca 79 % kontaktních míst je na obecních úřadech, další jsou na pobočkách České pošty, u notářů, Hospodářské komory nebo na zastupitelských úřadech na všech světadílech. Veškeré informace o kontaktních místech včetně on-line statistik najdete na www.czechpoint.cz.
Lucie Novákováředitelka odboru tisku a PR
10. srpna 2015